Ketvirtadienis, 11 balandžio, 2024
Pradžia > Verslas > Apskaita

Apskaita

apskaita

Visi gerai pažįsta šį terminą, tačiau ar tikrai visi žino kas telpa žodyje apskaita? Kokios paslaugos, kokie elementai ar principai? Kas sąlygojo apskaitos atsiradimą ir apskritai kada ji atsirado?

Šiek tiek iš apskaitos istorijos

Ne tiksliais duomenimis yra laikoma, kad finansinės operacijos buvo pradėtos fiksuoti prieš daugiau nei 4000 metų. Taip pat nėra šimtaprocentinių įrodymų, tačiau daroma prielaida, jog apskaitos rūšys ir būdai Europoje atsirado dėka arabų šalių, Indijos bei Kinijos. Apskaita atsirado žmonėms ėmus kaupti įvairiausius daiktus, planuoti ir organizuoti darbus.

Apskaita tai procesas, kurio metu įvairi ekonominė informacija yra atpažįstama, matuojama bei pateikiama. Toks apskaitos procesas leidžia visiems suinteresuotiems ekonominės informacijos vartotojams daryti ne bet kokius, o gerai apgalvotus sprendimus.

Apskaitos elementai:

  • Dokumentavimas arba kitaip tai yra ūkinių operacijų užfiksavimas.
  • Inventorizacija tai yra turimų materialinių ir/arba nematerialinių vertybių sąrašo sudarymas (dar paprastai vadinamas rekvizitų/daiktų apskaita-inventorizacija).
  • Sąskaitos — tai yra juridinio ar fizinio asmens, užsiimančio verslo veikla, sąskaitų tvarkymas.
  • Dvejybinis įrašas tai yra būdas kuriuo registruojamos ūkinės operacijos ir įvykiai.
  • Įkainojimas tai yra vertės išmatavimas, kuriuo įkainojama tam tikrų apskaitos priemonių vertė.
  • Kalkuliacija — išlaidų nustatymas. Išlaidos kalkuliuojamos kiekvienam produkcijos vienetui.
  • Balansas tai toks įmonės / įstaigos turtą ir priklausomybę parodantis apskaitinis dokumentas.
  • Atskaitomybė tai yra visos apskaitos baigiamasis etapas arba kitaip tai yra susijusių, apibendrinančių ataskaitinio laikotarpio rodiklių sistema. Rodiklių, kurie apibūdina: einamąją apskaitą, bendrai visus ūkinės veiklos rezultatus.

Be apskaitos savo veiklą sunkiai styguotų įvairios įmonės, biurai ir verslininkai. Apskaita ir  jos specialistai yra labai reikalingi kiekvienoje su finansais susijusioje veikloje.