Antradienis, 16 liepos, 2024
Pradžia > Buitis - Namai > Kaip išsirinkti nivelyrą. I dalis

Kaip išsirinkti nivelyrą. I dalis

nivelyras

Šis straipsnis visų pirma skirtas meistrams mėgėjams ir pradedantiems profesionalams bei turėtų padėti teisingai išsirinkti tokį matavimo prietaisą, kaip nivelyras. Visų pirma reiktų išsiaiškinti kas yra nivelyras.

Pagal Vikipediją, nivelyras, tai prietaisas, skirtas nustatyti aukščių skirtumams ir horizontalių paviršių nužymėjimui. Iš esmės kaip ir teisinga. Toliau Vikipedijos galima ir nebeskaityti, nes straipsnis beviltiškai pasenęs.

Šiuo metu nivelyras yra pats populiariausias statybose naudojamas matavimo prietaisas, todėl pasirinkimas pagal kainą, kokybę ir funkcionalumą yra labai platus.

Nivelyrai skiriasi pagal savo konstrukciją ir paskirtį.

Nivelyrų tipai ir jų savybės

Optinis nivelyras. Šiuo metu visi rinkoje esantys optiniai nivelyrai yra automatiniai. Tai reiškia, kad nivelyrą palenkus nedideliu kampu, jo parodymai nesikeis. Šią nivelyro funkciją užtikrina automatinis kompensatorius, įmontuotas į optinio nivelyro žiūroną. Žiūronas tvirtinamas ant kelmelio su trimis niveliaciniais sraigtais, kurių pagalba nivelyras suvedamas į kompensatoriaus veikimo ribas.

Darbui su optiniu nivelyru reikalingi du žmonės. Vienas žmogus dirba su prietaisu: nuiminėja ir užrašinėja parodymus, kitas laiko matuoklę.

Kaip taisyklė, optinis nivelyras naudojamas lauko darbams: aukščių kontrolė statybos aikštelėse, geodeziniai matavimai, žemės darbų nužymėjimai. Viduje optinis nivelyras gali būti naudojamas tiksliems inžinieriniams matavimams.

Pliusai: nedidelė kaina, tikslumas. Minusai: darbui reikalingi du žmonės, matavimams reikalingi šiokie tokie įgūdžiai, nepatogu dirbti patalpų viduje.

Pagrindiniai optinių nivelyrų gamintojai  TOPCON, Geo-Fennel, Leica.

Kita optinių nivelyrų rūšis yra skaitmeninis nivelyras. Tai patobulintas optinis nivelyras su elektroniniu nuskaitymo mechanizmu, tolimačiu ir skystųjų kristalų ekranu, kuriame matosi matavimų duomenys. Šie prietaisai buvo sukurti norint pagreitinti ir supaprastinti matavimų procesą jį automatizuojant. Žmogiškojo faktoriaus klaidos praktiškai eliminuojamos, matavimai atliekami greitai ir tiksliai, duomenys įrašomi į vidinę atmintį ir juos galima eksportuoti į kompiuterį, norint atlikti tolesnius skaičiavimus.

Skaitmeniniai nivelyrai puikiai tinka statybų aikštelėse, kur reikia atlikti labai daug matavimų. Kartu su nivelyru naudojama liniuotė su BAR kodu. Gaunamas ne tik kiekvieno taško aukštis, bet ir nuotolis nuo nivelyro. Šiam prietaisui aptarnauti reikalingi du žmonės. Šiuo metu skaitmeninis nivelyras naudojamas vis rečiau ir rečiau, jį dažniausiai keičia modernesnis prietaisas elektroninis tacheometras. Daugelis gamintojų skaitmeninius nivelyrus po truputį išima iš savo gaminamų produktų asortimento.

Apie lazerinius prietaisus galima paskaityti kitoje straipsnio dalyje.