Antradienis, 16 balandžio, 2024
Pradžia > Buitis - Namai > Kaip išsirinkti nivelyrą. II dalis

Kaip išsirinkti nivelyrą. II dalis

gulsciukas

Pirmoje straipsnio dalyje aptarėme optinius nivelyrus. Čia pakalbėsime apie lazerinius prietaisus.

Lazeriniai prietaisai

Šie prietaisai savo konstrukcija visiškai skiriasi nuo optinių nivelyrų, tačiau iš principo atlieka tas pačias funkcijas. Jie skirstomi į lazerinius gulsčiukus ir lazerinius rotacinius nivelyrus. Dažnai lazeriniai gulsčiukai irgi būna pavadinami lazeriniais nivelyrais.

Lazerinis gulsčiukas– tai prietaisas projektuojantis vieną arba kelias viena kitai statmenas plokštumas. Puikiai tinka vidaus darbams. Juo gali naudotis ir mėgėjas ir profesionalas. Konstrukciškai lazerinis gulsčiukas susideda iš plastikinio korpuso ir į kompensavimo sistemą įmontuotų vieno arba kelių lazerio diodų. Vienintelė optinė detalė, tai prizmė, lazerio spindulį paverčianti į liniją. Skirtingai nuo optinio nivelyro, su šiuo prietaisu gali dirbti vienas žmogus, nes linijos matomos vizualiai. Jų tikslumas dažniausiai būna 2-5 mm/10m. To dažniausiai pilnai pakanka vidaus darbams.

Pliusai: nedidelė kaina, galimybė dirbti vienam žmogui, labai patogu atlikti beveik visus vidaus darbus, viduje kai kurie modeliai savo funkcionalumu lenkia ir lazerinius nivelyrus. Minusai: komplikuotas darbas lauke.

Rotacinis lazerinis nivelyras – nuo lazerinių gulsčiukų skiriasi ir savo konstrukcija ir plokštumos projektavimo principu. Apie lazerinio  nivelyro sandarą galima paskaityti čia. Šiuose prietaisuose plokštuma projektuojama aplink savo ašį 360 laipsnių kampu besisukančio lazerio diodo. Priklausomai nuo modelio, lazeriniai nivelyrai gali turėti tik horizontalią, arba horizontalią ir vertikalią plokštumas. Kai kurie modeliai turi galimybę formuoti nuolydžius. Brangiausiuose prietaisuose nuolydžiai būna pilnai automatiniai, jums tereikia suvesti nuolydžio reikšmę, o visą kitą atliks lazerinio nivelyro servo mechanizmas. Lazerinių nivelyrų tikslumas yra aukštesnis nei lazerinių gulsčiukų ir siekia 1-0,5 mm/10m. Veikimo atstumas dažniausiai siekia 300-1000 metrų. Jų spindulys lauke beveik nematomas, o toks ilgas veikimo atstumas pasiekiamas su lazerio spindulio imtuvu. Dažniausiai lazeriniai nivelyrai būna skirti lauko darbams, bet jų funkcijos labai sėkmingai pritaikomos ir vidaus darbams, tokiems kaip betoninių grindų liejimas, pertvarų statymas, lubų montavimas.

Pliusai: gali dirbti vienas žmogus, aukštas tikslumas, labai didelis veikimo nuotolis. Minusai: palyginti didelė kaina..

Jei išsirinkote optinį nivelyrą. Pilnam komplektui, kurį sudaro optinis nivelyras, trikojis ir liniuotė, reikės apie 180-250 eurų. Tai dažniausiai priklauso nuo gamintojo ir prietaiso savybių. Brangus prietaisas nuo pigaus dažniausiai skiriasi tuo, kad pigesniam gali būti brangesnis remontas arba jį atlikti visiškai bus neįmanoma. Prieš pirkdami, pasikalbėkite su parduodančios įmonės vadybininkais, pabandykite suprasti kokia jų kompetencija, kiek laiko įmonė prekiauja prietaisais, pasidomėkite, ar įmonė turi savo serviso centrą. Tai svarbu, jei norite nusipirkti tiksliai rodantį prietaisą, dėl kurio tikslumo neteks ateityje sukti galvos. Turėkite omenyje, kad optinis nivelyras yra vienas iš jautriausių prietaisų, o ir nedidelė paklaida gali brangiai kainuoti.

Kitas pasirinkimo kriterijus optinio nivelyro didinimas. Dažniausiai jis būna 20-32 kartai. Jei jūs neplanuojate tiesti kelių, užsiimti melioracija, ar tiesti vamzdynų, užteks prietaiso ir su 20-24 kartus didinančia optika.

Jei esate įmonė ir turite ISO standartą ar siekiate jį gauti, jums reiks Metrologijos centro patikros. Valstybinėje Metrologijos inspekcijoje patvirtinti yra tik Geo-Fennel gaminami nivelyrai, bet Metrologijos centras patikras daro visiems optiniams nivelyrams. Prieš pateikiant nivelyrą patikrai, būtina, kad jo parodymai būtų tikslūs, kitaip patikros pažymėjimo negausite. Jei pirksite nivelyrą iš internetinės parduotuvės ar iš pardavėjo, neturinčio serviso centro, prieš patikrą patartina jį nuvežti patikrinti į serviso centrą.  Pasidomėkite, ar pardavėjas negalėtų už jus gauti metrologinės patikros pažymėjimo. Metrologinės patikros atlikimas Vilniuje kainuoja apie 30 eurų.

Jei išsirinkote lazerinį gulsčiuką ar lazerinį nivelyrą. Didžiausi lazerinių prietaisų gamintojai yra Geo-Fennel, Bosch, deWalt, Leica. Lazerinių gulsčiukų kainos prasideda nuo 60 eurų, lazerinių nivelyrų nuo 300 eurų. Lazerinių prietaisų gaminama labai įvairių modelių, kurie labai stipriai skiriasi savo funkcionalumu. Tai ypač aktualu renkantis lazerinį gulsčiuką. Pasitarkite su konsultantu, ir jis, tikėtina, pagal jūsų darbų pobūdį pasiūlys geriausią variantą. Labai svarbu pasirinkti tinkamus priedus: stovus, trikojus, laikiklius, nes nuo jų patogumo labai priklausys darbo našumas. Vėlgi labai svarbu, prietaiso aptarnavimo galimybės. Ne visi gamintojai pasirūpina serviso palaikymu. Jei optinį nivelyrą ar lazerinį gulsčiuką jums sukalibruos daugelis servisų, tai su lazeriniu nivelyru galite turėti rimtų problemų. Kai kurių modelių kalibracija gali būti atliekama tik autorizuotuose serviso centruose, ir, jei tokio nėra, jūs atsidursite nepavydėtinoje padėtyje. Daug pardavėjų nesivargina išlaikyti savo serviso centrą, nes tai nepigus malonumas, ir prietaisą siunčia remontui kitur. Paklauskite pardavėjo, per kiek atliekama prietaiso kalibracija. Jei tai užtrunka iki kelių valandų, reiškia pardavėjas prietaisus remontuoja savo servise.

Pirkdami lazerinį nivelyrą, įsitikinkite, ar komplekte yra lazerio spindulio imtuvas. Jei ne, jį būtina nusipirkti. Lazeriniam gulsčiukui tai papildoma, bet nebūtina, funkcija, leidžianti dirbti lauke.

Lazeriniams nivelyrams ir lazeriniams gulsčiukams metrologinė patikra neatliekama. Metrologijos centras šiems prietaisams gali išduoti kalibracijos sertifikatą, kuriame bus nurodyta su kokia paklaida, nesvarbu kokia didele, prietaisas matuoja. Teisinis šio sertifikato reglamentavimas irgi skiriasi nuo metrologinės patikros.