Sekmadienis, 14 balandžio, 2024
Pradžia > Grožis ir sveikata > Kas turėtų užtikrinti, kad besilaukianti moteris gautų visą reikiamą informaciją, susijusią su nėštumu bei gimdymu?

Kas turėtų užtikrinti, kad besilaukianti moteris gautų visą reikiamą informaciją, susijusią su nėštumu bei gimdymu?

Dažna moteris apie nėštumą ar gimdymą, o juo labiau, naujagimio priežiūrą žino mažai arba visai nieko nežino. Šiai situacijai pagerinti dažnai yra pasitelkiamos knygos, moksliniai straipsniai, žurnalai bei kita literatūra, dalyvaujama seminaruose, įstojama į socialiniuose tinkluose gyvuojančias bendraminčių grupes, gydymo įstaigoje gaunamos brošiūros ir knygelės, kuriose vaizdžiai pasakojama apie kiekvieną jų nėštumo etapą. Tačiau visuose šiuose informacijos šaltiniuose pasigendama vieno svarbaus dalyko. Tai informacijos apie galimybę išsaugoti ką tik gimusio kūdikio virkštelės kraujo kamienines ląsteles – neįkainojamą pagalbą vaikui augant ir net po keletos dešimtmečių. Visa tai turėtų būti įtraukta į prenatalinį nėščiosios ugdymą.

Kas turėtų apie tai papasakoti?

Akušerė visada yra arčiau pacientės – šiuo atveju besiruošiančios gimdyti moters. Jos užduotis – supažindinti gimdyvę su nemenku informacijos kiekiu. Pradedant nėštumo fiziologijos paaiškinimu, pasakojimu apie vaisiaus raidą bei gimdymo eigą ir baigiant, žinoma, naujagimio priežiūros klausimais, kuri dar tik besilaukiančioms būsimoms mamoms neretai suteikia bemiegių naktų ir jaudulio kupinų klausimų ,,ar aš pajėgsiu susitvarkyti tinkamai?”. Trumpiau tariant, tai prenatalinis ugdymas.

Prenatalinis ugdymas – tai ne tik esminės informacijos pateikimas besilaukiančiai moteriai, bet ir psichoprofilaktika, t.y., akušerių pastangos suteikti paramą moteriai, besiruošiančiai svarbiausiam jos gyvenimo įvykiui – vaiko gimimui. Akušerės užduotis yra nuraminti būsimą mamą ir pasikalbėti su ja be galo įdomia ir, vis dėlto, nerimą keliančia tema.

Paskutinius keletą dešimtmečių imta pastebėti, kad pacientės yra kur kas atviresnės ir linkusios į tokią ,,bendradarbiavimo” formą. Deja, bet ne visos moterys žino apie tokią galimybę – konsultacijas tik su akušere. Pacientės paprastai turi milijoną klausimų, bet dažnai nežino, į ką būtent derėtų ar reikėtų kreiptis.

Taip pat reikia pabrėžti, kad susitikimai – tiek su akušere, tiek su ginekologe – neturėtų keisti jos vizitų pas nėštumą prižiūrinčio gydytojo specialisto grafiko. Jie turėtų vykti lygiagrečiai. Šie susitikimai iš esmės turėtų papildyti vienas kitą.

Nėštumo metu reikalingi medicininiai vizitai, būtini ir rekomenduojami tyrimai bei susitikimai su akušere sudaro būsimos mamos priežiūros sistemą. Taigi, pokalbiai su akušere lygiai tokie pat svarbūs kaip ir, pavyzdžiui, prenataliniai tyrimai. Todėl daugelio specialistų nuomone, apie galimybę išsaugoti naujagimio kamienines ląsteles turėtų papaskoti būtent akušerės.

Kamieninių ląstelių bankininkystė Lietuvoje

Kamieninių ląstelių bankininkystė Lietuvoje nėra nemokama, ne išimtis ir naujagimio virkštelės ar placentos kraujo kamieninės ląstelės. Kamieninių ląstelių saugojimo paslaugų kaštai yra gana dideli, nors lyginant su laiku, kuomet tai buvo nauja Lietuvoje, kaina nebeatrodo tokia didelė.

Savaime suprantama, kad kiekvienas tėvas nori duoti savo vaikui viską, kas geriausia. Naujagimio virkštelės kamieninių ląstelių išsaugojimas nėra išimtis. Juolab, kad ateityje tai gali būti neįkainojamas vaistas nuo daugelio sunkių ligų.

Būsimi tėvai turėtų kuo anksčiau sužinoti apie kamieninių ląstelių bankininkystės galimybę. Daugiau informacijos galite rasti čia: https://www.placenta.lt/kamienines-lasteles/virksteles-ir-placentos-kamieniniu-lasteliu-unikalumas/. Taip pat būsimi tėvai turėtų gauti patikimą informaciją ir iš gydytojo, atsakingo už nėštumą, ir, žinoma, akušerės, vykdančios pacientės prenatalinį švietimą.

Atminkite, kad svarbiausia – mūsų vaikų gerovė ir saugumas ateityje.